Petr Mano

* 25.5.1961

„Narozen na břehu Lužnice

Vychován na břehu Jizery

Žije na břehu Otavy.“

 

 

Svůj první ateliér si Petr v Písku pořídil v osmdesátých letech. V Čechově ulici a s nezaměnitelnou atmosférou, protože byl v těsné blízkosti řeky a jeho zdi po dvou velkých záplavách tak nasákly vodou, že za deštivého počasí se i po letech uvnitř místností objevovaly veliké mokré fleky, připomínající strašidelné obličeje z duchovidcových snů.

 

V té době se k němu postupně přidali i Jirka Steiner, Vladimír Kouba a Božetěch Sporka, další tři výtvarníci, s kterými na několik hektických let Petr vytvořil pevné společenství zhodnocené každodenním kontaktem.

 

Ateliér v Čechově ulici byl mnohovýznamný. Samozřejmě, že v něm všichni malovali, ale především zde šlo o zkušenost, o atmosféru a zároveň o vzájemné objevování nových horizontů, o kterých do té doby měli jen neurčité představy.

 

Snaha nalézt v šedivém světě totalitní kultury skutečné hodnoty, realita zpustlých ulic a návštěvy laciných hospod na periferii – to vše bylo živnou půdou pro Petrův další vývoj a dodnes je právě v těchto letech třeba hledat základy jeho výtvarné a později i literární inspirace.